شیر و لبنیات

شير تركيبي كلوئيدي و بسيار پيچيده است كه عمده تركيبات آن را آب، چربي ها، پروتئين‌ها، لاكتوز ها، ويتامين‌ها و مواد معدني تشكيل مي‌دهند. شير همچنين حاوي مقادير جزئي از مواد ديگر مانند رنگدانه‌ها، آنزيم‌ها، فسفوليپيدها و گازها مي‌باشد.

شير با دارا بودن ده اسید امینه ضروری بدن يكي از كاملترين موادغذايي در دسترس انسان می باشد. نقش شیر در تامين انرژي روزانه، اسيدهاي چرب ضروري، ايمونوگلوبولين‌ها و ساير ريزمغذي‌ها نيز قابل توجه است. شير گاو در مقایسه با شیر سایر پستانداران مانند گوسفند، بز و گاومیش مصرف فراوان‌تري دارد. شير به صورت آشامیدنی و فراورده‌های تخمیری مانند پنير، ماست، كفير و دوغ مصرف مي‌شود.

يك برنامه كامل براي غني‌سازي محصول با ويتامين و موادمعدني، نيازمند آزمايش‌های دوره‌اي براي حصول اطمينان از وجود مقدار مناسب از ريزمغذي‌ها در محصول نهايي است. بنابراين اجراي اين برنامه نيازمند امكانات و تسهيلات، روش‌ها و افراد آموزش‌ديده مي‌باشد. براي تعيين ميزان مورد نياز ماده مغذي براي غني‌سازي شير، بخصوص براي ويتامين‌هاي ناپايدار مانند ويتامين A ، بايد يك طرح دقيق كنترل كيفيت در نظر گرفته شود.
مقدار دقیق ويتامين‌هاي A و D را مي‌توان بوسيله HPLC تعيين نمود. اين روش به تجهيزات گران قیمت و افراد آموزش ديده نیاز دارد. اسپكتروفتومتري روشی ارزان و ساده‌تر است. ساير روش هاي اندازه‌گيري ريزمغذي‌ها شامل روش فلورومتريك براي ويتامين‌هاي B1 و B2 و اسپكتروفتومتريك براي موادمعدني مانند آهن و كلسيم است. در پایان باید گفت که برای تجزیه و تحلیل کیفیت شیر و لبنیات نیاز به تجهیزات گسترده و تخصص فزاینده ای می باشد که شرکت پارس طب نوین با ارائه این تجهیزات گامی نوین در پیشبرد اهداف این صنعت ایجاد کرده است .

پارس طب نوین بین الملل حامی محیط زیست

شرکت پارس طب نوین بین الملل برای اعلام حمایت از محیط زیست و جلوگیری از قطع بیرویه درختان اقدام به ارائه کاتالوگ دیجیتالی خود با نام "کاتالوگ‌سبز" نموده است. از این پس از طریق اسکن بارکد سمت راست به وسیله تلفن همراه خود و یا تبلت می‌توانید آخرین کاتالوگ این شرکت را به سادگی دریافت نمائید.

در صورت تمایل می‌توایند فایل کاتالوک را از ایـنـجـا نیز دریافت نمائید.

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت نزد شرکت پارس طب نوین محفوظ است.
طراحی وب